Kui kodus on mõni käsitööna valminud ese, toob ta koju mõnusat soojust. Kõik see hoolivus ja rõõm, millega meister seda teeb jääb selle asja sisse ning toob Sulle häid mõtteid. Meie käsitöömeistrid on põnevalt erinevad – mõni teeb asju puidust või vineerist, teised kangast, kolmandad lõngast, on meistreid, kes loovad ise kaunid joonistused, mida kasutavad disainis.
Seekord pakume sulle võimalust piiluda kulisside taha. Seitse meie meistrit rääkisid lähemalt, kuidas valmib nende käsitöö.
Designs of Celine – armastus käsitöö vastu

Alles hiljuti hakkasin ise oma töötunde kokku lööma. Tulemus oli veidi jahmatav, kuid eks ma olengi teinud seda kõike pigem armastusest käsitöö vastu kui kasu eesmärgil. Iga tellimus tähendab minu jaoks palju rõõmu, kedagi, keda saan aidata ja kellele kasulik olla.
Puuvillasest paelast voodipehmenduse (11x360cm) valmistamine
Minu kangad saabuvad 10×1.5 m ribadena. Seega esmalt lõikan kogu kanga ribadeks ja õmblen seejärel pikkadeks torudaks. See protsess võtab aega 2,5 tundi. Kuna ühe 360 cm voodipehmenduse jaoks läheb 2 sellist riba, siis nende kahe jaoks läheks aega 30 minutit.
Järgmise etapina täidan ribad käsitsi puuvillase täitevatiiniga. Täitmine on ajaliselt kõige mahukam. Kümmet meetrit täidan ca 45 minutit. Antud tootele läheb ajaliselt juurde seega 90 minutit.
Olen alati igast tootest teinud ka tootepilte – kas enda jaoks või, kui hästi läheb, siis ka postituse jaoks. Ajakulu enamjaolt ca 30 minutit.
Peale seda puhastan toote, õmblen külge Designs of Celine sildikese, pakendan paberisse, lisan infolehe ning seejärel panen karpi, et see transportida vastavalt kliendi soovile. Sellele osale kulub umbes 60 minutit.
Kuna teen kõike üksi, siis läheb ühe toote valmimise peale ajaliselt suur maht, lisaks tulevad veel materjalikulu ja turunduse osa. Usun, et olen kõike eelnevat arvesse võttes pannud oma toodetele väga mõistlikud hinnad.

Meriinovillast tooted
Meriinovillast toodetega on veidi teine lugu. Kuna materjalile moodustab summast väga suure osa, siis ei saa neid kahte toodet ajaliselt väga võrrelda. Püüan selle lahti mõtestada.
Näiteks menukas beebikott, mille koon kätega esmalt valmis, võtab aega ca 1 tunni. Pärast kudumist õmblen külge 3 käsitöö nööbikest ning Designs of Celine sildi. Siis teen nööpaugud kitsamaks ning vildin alguse ja lõpu lõnga otsad, et midagi ei hakkaks hargnema. See võtab lisa 30 minutit. Peale seda jätkub tavapärane protsess – pildid, pakkimine, laiali saatmine (ca 1.5 tundi).
Nagu muinasjutus – kvaliteetne tulemus peitub detailides

Postrite valmimise protsess on üpriski aeganõudev aga väga põnev tegevus. Esiteks on mul vaja ideed, milline poster võiks välja näha – tegelased, teema jne. Siis otsustan, kas poster valmib täielikult arvutis joonistades või algselt hoopis akvarellmaalina. Mulle meeldib ka kombineerida arvutis kujundatud detaile käsitsi maalitud piltidega.
Mida keerukam ja detailsem on poster, seda pikaajalisem on ka valmimise protsess. Näiteks maakaardi postrid valmisid umbes kaks kuud. Ma maalisin kõik loomad ükshaaval akvarellvärvidega valmis. Seejärel töötlesin pilte arvutis nii, et saaksin neid kasutada postri tegemisel. Alles siis sain hakata postrit kõigist neist loomadest ja detailidest kokku panema.
Postri hind sisaldab minu enda töötunde ja lisaks kvaliteetset fotopaberit ja trükiteenust. Kõik postrid lasen trükida oma lemmikus fotode trükikojas. Seal tehakse minu meelest kõige parema kvaliteediga fototrükki Eestis.

Linen4Me – käsitöömeistrid hindavad omanäolisust ja naturaalseid materjale

Ajalooliselt on Eestis kasutati rõivaste valmistamisel peamiselt lina ja villa. Käsitööna valminud naturaalsest kangast tooted, kannavad tükikest autori soojusest.
Teekond ideest valmistooteni võib olla päris pikk. Meie isiklikult tahame alati, et isegi kõige lihtsam toode eristuks teistest. Oma toodete valmistamisel kasutame ainult kvaliteetseid naturaalseid kangaid. Mõni toode on tehtud tikanditega ja mõni lapitehnikas. Tehnika valik mõjutab olulisel määral lõpliku produkti hinda.
Meie käsitöömeistrid võiksid teha rohkem lapitehnikas tooteid, kuid need on palju kallimad, sest nende tegemisele kulub rohkem aega. Näiteks kasutades lapitehnikat meie seljakottide valmistamisel oleks ajakulu kordades suurem kui lihtsalt seljakoti kokkuõmblemisel. Ainult tõelised käsitöö austajad ostavad sellise toote ega hooli kõrgest hinnast.

Foto graafikaks – tükike hingest igasse taiesesse

Kasutan graafiliste joonistuste tegemisel Huion tabletit ja pliiatsit. Joonistus valmib digitaalselt programmis Illustrator. Joonistamisel kasutan joontehnikat – nii on iga joonistus omanäoline ja unikaalne.
Digitaalse graafilise joonistuse tegemine on keerulisem kui pliiatsijoonistuse tegemine või Photoshop programmiga joonistamine. Põhjuseks eelkõige see, et ma ei kasuta varjutamiseks värvimistehnikat, vaid lähenen igale joonistusele loominguliselt, erinevalt.
Mida keerukam joonistus, seda rohkem aega pean sinna kulutama. Nii kujuneb ka minu käsitöö hind.
Teen joonistusi oma põhitöö ehk kahe väikese lapse kõrvalt. Joonistan siis, kui nemad parasjagu magavad. Seetõttu on joonistuste valmimisajaks ka 1-3 päeva.
Kunsti tegemine ja selle müümine on korraga nii ilus kui ka valus. Iga joonistus on osake minust endast. Panen alati oma hinge ja loomingulise poole igasse valmivasse töösse. Seetõttu ootan alati oma tööle tagasisidet. Vaid nii tean, kas minu panustatud aeg ja loomingulisus meeldib kellelegi, kas see tasub ära ning kuidas kunstnikuna edasi areneda. Olen õnnelik, kui suudan teistele inimestele rõõmu pakkuda enda töödega. Püüan alati edasi areneda.

Catukas – käsitöömeistrid väärivad õiglast tasu

Talvised meriinovillased tooted valmivad kõik 100% käsitööna (heegeldades). Lisaks kasutan kvaliteetset meriinovillast lõnga ja meriino voodrit. Kvaliteetne materjal ja käsitöö tegemisele kuluv aeg panevad paika toote hinna.
Ma tellin nii lõnga kui meriinovillast kanga Eestist. Põhjuseks on suur eritellimuste hulk. See ei võimalda mul otse tootjalt lõnga tellida, sest nende miinimumkogused on minu jaoks liiga suured. Eestist ostes aga lisandub juba vahendustasu ja see mõjutab ka minu toodete hindu.
Ühe talvemütsi tegemine võtab algusest lõpuni aega umbes 2h (olenevalt suurusest siis kas veidi vähem või rohkem). Näiteks väikeste lipsukeste ja tuttide lisamine võtab ka oma aja. Tutid teen näiteks ka ise, mitte ei osta valmistootena sisse.
Kevadmütsi tegemiseks kulub umbes 1h (alates mütsi väljalõikamisest kuni viimistluseni välja). Lisaaega võtavad taaskord lipsud ja tutid.

Kuna minu tööde puhul on tegu eritellimustega, siis võib võtta aega ka kliendiga suhtlemine ja tema soovide väljaselgitamine. Ajakulu võib olla isegi 1-2 tundi. Seda ei ole just vähe 🙂
Lisaks arvestan endale sellist tunnitasu, mille eest reaalselt olen nõus tööd tegema. Eestis on töötasult makstavad maksud väikeettevõtja jaoks üsna suured.
Toote valmimise juurde arvestan ka kõik muud kulud. Alates kangaste otsimistest kuni pakkide posti viimiseni.
Thorma – oluline on kuulata klienti

Meie tooted valmivad suure armastuse ja tähelepanuga, lähtudes maksimaalselt kliendi soovidest. Thorma puhul on alati olulised värvid, personaalne soojus ning hea koostöö erinevate partnerite vahel.
Selleks, et tagada kliendile just see, mida ta soovib, väärtustame tagasisidet meie toodete kohta. Sedaviisi kommunikeerides oleme leidnud kliendi jaoks sobiva hinna, sobilikud kirjafondid bambushambaharjadele graveerimiseks ja palju muud. Mõtted tootearenduse ja muu kohta on töös piltlikult öeldes 24/7, sest kevadel on fookus juba suve projektide juures, suvel hüppan aga sügisesse jne.
-
Käsitsi heegeldatud helekollane kleit
-
Käsitsi heegeldatud valge kleit
-
Käsitsi heegeldatud roosa kleit
-
Makramee tualettpaberihoidja
-
Makramee riiul
-
Käsitsi kootud villased sokid -kuldsega
-
Käsitsi kootud villased sokid -lilla-halli-mustaga
-
Käsitsi kootud villased sokid -lilla säbrulised
-
Käsitsi kootud villased sokid -sinise-halli-mustaga
-
Käsitsi kootud villased sokid -hallikas valged
Pallike – enne näputööd toimub jaht materjalidele

Minu käsitöö saab alguse ideest, siis hakkan katsetama/visandama/sobitama kanga tükke. Viimasel ajal olen elanud pajakinnaste lainel. Minu kätetööna valmivad erinevad lõbusad loomakujulised pajakindad.
Peamiseks töömeetodiks on mul õmblusmasina taga vuristamine. Tuleb tunnistada, et ma ei ole suutnud siiani välja arvutada tegelikku töötundide mahtu, mis kulub ühe toote valmimiseks. Minu töö meetod on lihtsalt nii killustunud. Kui teen ühte detaili, siis teen neid alati korraga rohkem valmis. Üks toode koosneb aga paljudest detailidest, mille siis lõpuks kokku panen.
Igavene materjaliotsing
Toote hinna üks oluline osa on ka materjalikulu. Materjalid on aga kallid. Näiteks ühe pajakinda valmimiseks on mul vaja:
- kvaliteetset vatiini, mis hoiaks ka kuuma (ühes kindas kasutan erinevaid vatiine),
- naturaalseid ja kvaliteetseid puuvillaseid kangaid väliseks osaks ja voodriks,
- villast vilti aplikatsioonideks,
- sobivat kantpaela
- ja loomulikult niiti.
Kõiki neid asju ei saa ühest poest, üks kangas on siit ja teine vatiin on sealt. Vabalt võib juhtuda, et sinule seni sobinud lahendus on järsku tervest Eestist otsas. Siis tuleb mõelda uus lahendus või otsida ja tellida sobivat materjali hoopis välismaalt.
Kui oled suurtootja, siis on sul võimalik hoida hästi müüva toote materjalivaru piisavas koguses laos. Materjalide hulgiostmine on soodsam ja seda on võimalik teha otse tootjalt. Mina aga paraku käin poes ja ostan maksimaalselt mõned meetrid ühte kangast korraga – seda letihinnaga. Eriti uue toote välja mõtlemise ajal ei taha ju korraga soetada suurt kangavaru. Mõtled toote välja, see hakkab hästi müüma ja kui siis lähed poodi, et sama kangast juurde osta, avastad, et see on juba otsas :D.
See on nagu paratamatu tsükkel. Kui miskit toimib hästi, siis järgmisel hetkel on uus takistus tee peal ees.

Alles nüüd jõuame selle ajani, mille sa kulutad toote valmistamiseks ja mida käsitöömeistrid üldiselt kipuvad alahindama.
Olen isegi korduvalt juurelnud, et huvitav, kas ma sellega miskit pärisel teenin ka või teen ainult enda rõõmuks :).
Azzza e-poest saad juba täpsemalt vaadata, mida meie käsitöömeistrid loovad ja oma klientidele pakuvad. Kõik nad teevad oma tööd südamega ning pakivad killukese hingesoojust kaasa iga teele saadetud esemega. Kui sind aga huvitab, kuidas arvutada ühe käsitöötoote omahinda, siis siin on sulle üks vahva kalkulaator.
Kui sulle oli artiklist kasu, siis näita seda. Kliki südamel!