ALATES 20 EUR OSTUST SAATMINE TASUTA

Kink

Hea kink nõuab süvenemist ja aega

Foto: Pixapay

Tundub, et tänapäeval on kingi tegemiseks lõputu hulk valikuid. Samas on kõige lihtne kättesaadavus viinud selleni, et paljud asjad on juba majapidamistes olemas. Ja nii juhtub tihti, et kui kingisaaja ise konkreetselt ei ütle, mida ta soovib, siis jääb keeruline küsimus – mida kinkida? – meid tihti pikalt piinama.

Kingituste planeerimine, tegemine ja saamine on väga personaalne. Samas võib öelda, et kingi tegemine ja tema sisu sõltub vaid kolmest punktist:

  • sündmusest, mille puhul kingi teeme,
  • inimesest, kellele kingitus läheb, ja
  • meie rahalistest võimalustest.

Mina näiteks lähtun kinki tehes nii teadmistest, milline on inimese taust, vanus, isiksus ja meie vaheline sõprussuhe, kui ka sellest, millise sündmuse (sünnipäev, pulm, jõulud, katsikud vmt) puhul kinki teen ning mis on konkreetse kingi võimalik eelarve (kas saan panustada pigem ajas või rahas või jagub piisavalt mõlemat).

Enne kui räägin aga kingist ja kinkimisest endast, tuleb mainida üht olulist tegurit iga tegevuse juures – aega.

Liivakell
Foto: Pexels

Jäta kingi leidmiseks-tegemiseks piisavalt aega

Tavaliselt on kingitegemise vajadusega sündmused ette teada. Kas on peategelane ise andnud päeva teada (ja loodetavasti piisava ajavaruga), millal õnnitlusi vastu võtab, või on endal kalendris meeldetuletus lähenevast sündmusest.Seega on meie otsustada, millal kingiotsinguga pihta hakkame. Üldreegel on lihtne – mida varem, seda stressivabam endale.

Vajaliku aja hulk oleneb paljuski sellest, kust kink tuleb. Laias laastus on selleks neli võimalust:

  • füüsiline pood,
  • e-pood,
  • isetegemine,
  • tellimustöö.

Ise füüsiliste poodide läbikammimine võtab päris palju aega ja energiat, kuid oma silmaga nägemise ja käega katsumise võimalus tagab suurema kindlusega kingi vajaliku kvaliteedi ja omadused.

E-poest tellides peab kindlasti silmas pidama tarneaegu, et tellimus saaks sisse antud piisava ajavaruga. Igaks juhuks võiks olla ka plaan B tagataskus valmis, et ootamatused nagu tellitu mittevastavus ootustele, tarneprobleemid, tolli kinni jäämine või kingi pakiautomaatide rägastikki kadumine ei rikuks kogu kingitegemise rõõmu.

Kingi otsingud
Foto: rawpixel.com Pexels

Isetegemise ja tellimustöö puhul on isetegemine enda jaoks kindlasti aeganõudvam, kuid tellimustöö puhul tasub kindlasti veenduda, et ka reaalselt on võimalik kink tähtajaks kätte saada. Ka siin nagu e-poodidegi puhul tasub tellimus pigem varem kui hiljem sisse anda.

Isetegmise idee võib juba eos maha kanda, kui sündmuseni vaid loetud päevad või veel hullem tunnid – head asjade tegemine võtab aega. Vaja on ideed-plaani, osta-leida vajaminevad vahendid-materjalid ning siis kõik ka kokku panna.

Tuleb meelde kuidas üheks juubeli tarbeks sai nädalaid enne otsitud erinevaid lahedadid pudeleid, et sinna sisse “head mõtted-tarkuseterad” panna, ning selleks kõigest kokku üks korralik laegas tehtud, erinevate inimeste poolt lisatud soovide ja nõuannetega. Isikupärane, aeganõudev, kuid igati väärt seda reaktsiooni, mille juubilarilt pälvisime.

Siirad emotsioonid ja tänutunne, need on need, mida me ei saa mõõta ei kulutatud ajas ega rahas. Viimase minuti kink ei võrdu tavaliselt hea kingiga, pigem tähendab see suures koguses peavalu ja “jalad alt jooksmist”, hullemal juhul kingi saajalt lisaks leiget vastuvõttu. Piisav ajavaru garanteerib parima tulemuse!

Tunne oma kingisaajat

Ükskõik, kas me otsustame selle ÕIGE kingi osta või hoopis teha, kõige olulisem on kingi juures ikkagi see, et kingi saaja selle üle rõõmustaks. Keegi ei taha ju pettumust valmistada või olla pettunud…

Õpi tundma inimest, kellele kingitus suunatud on. Kui ise inimest hästi ei tunne, siis püüa teha veidi taustauuringut, abiks on ühised sõbrad-tuttavad-töökaaslased, vihje võivad mõnikord anda ka inimese sotsiaalmeedia kontod.

Kingikarp kirjaga Make A Wish
Foto: rawpixel.com Pexels

Oluline on arvestada kingisaaja soove – eriti kui need teada on. Ehk siis soovid-soovid-soovid nagu reklaamiski! Kui oled ise tähtpäevaline võiks samuti sellest vaatenurgast mõelda – vihjed, konkreetsed ideed – kõik see vähendab riski pettuda saada.

Kingitused võivad olla nii personaalsemad kui kogu perekonna huve silmas pidavad – näiteks mõni lauamäng, mida ise ostma ei mindaks, aga olemasolul leiaks kogu pere poolt ühist kasutamist. Kui kingisaaaja armastab lauamänge ja ka veeta oma aega perega, siis võib just see olla ideaalne kink.

Inspiratsiooni annab ka sündmus ise

Meile enamikele on täiesti tavaline teha kingitusi sünnipäevaks, jõuludeks, mõneks tähtsamaks sündmuseks (nt kooli lõpetamine, katsikud, pulmad), aga ka erilisemateks ja individuaalsemateks tähtpäevadeks (nt igasugused aastapäevad).

Kingituste tegemiseks leiab põhjust rohkem kui korra-kaks aastas ning just see, mille puhul me soovime tuttavat-sõpra-elukaaslast-pereliiget meeles pidada ja justkui tänada võib olla iseenesest heaks inspiratsiooni allikaks, mida kinkida või kuhu suunas oma kingituste ideedega liikuda.

Perekondlikud tähtpäevad võimaldavad kinkimiseks luua näiteks albumeid spetsiifilistest sündmustest või hetkedest, panna kokku vahvad mini-raamatuid mälestustest, luua uuesti “esimene-kohting” või kinkida midagi konkreetsele inimesele ainuomast – nt esimeseks suureks juubeliks jalutuskepp, kuhu graveeritud sündmust või inimest iseloomustav humoorikas mõttetera.

Kingil ei ole “õiget” hinda

Üheks olulisemaks aspektiks kinkimise juures on materiaalne pool ehk mis summa ollakse valmis kingitusse panustama. See faktor seab tihtipeale meie fantaasiale piirid ja annab konkreetsemad raamid meie kingitegemise valikutele.

Tort ja pildiraamis olev kingitus
Foto: Helen Liinold

Aga mis see „õige“ summa ikkagi oleks? Siin ühtset vastust ei ole, ega saagi olema… Kingituse summa valikul peaks igaüks lähtuma suuresti oma südametundest ja eelkõige võimalustest. Jah, keeruline aga nii see on.

Meeles tasub pidada, et tavaliselt on suvaline kallis kink kingisaajale vähem väärt kui südamega just kingi saajale mõeldes valmistatud kink. Samas – inimesed on erinevad! Oluline on teada, millised on sinu kingisaaja väärtused – kas pigem kallis pudel konjakit või armas mälestusi täis pildialbum. Mõni hindab väga praktilisi asju, teine aga südamest tulnud isetehtud asju, millel otsene praktiline väärtus puudub.

Lisa kingile kasvõi väike isiklik puudutus

Oleme jõudnud selle kohani, kus kingi kokku panemiseks on meil olemas piisav hulk infot – me teame, millised on meie rahalised ja ajalised võimalused, me teame, kellele kink läheb ja mille puhul. Nüüd on vaja see info panna kokku ja asi ära vormistada.

Kingi pakkimise laud
Foto: rawpixel.com Pexels

Iga kink vajab väikest personaalset puudutust. Nii selleks, et kingisaaja tunneks, et seda kinki tehes on just tema peale mõeldud, kui selleks, et luua side kinkija ja kingisaaja vahel – et oleks, mida mäletada.

Ka ise kinke tehes soovin tihti lisada selle personaalse puudutuse juurde – olgu selleks lõbus kinkimisviis, pudel, millele kleebitud naljakad pildid, või kaart mõne mälestusega minevikust ja krutskeid täis soovidega tulevikku.

Lühidalt – lisa kingile elamusi, ilusaid hetki ja mälestusi, sest need jäävad kauaks meelde ning loovad erilised hetked meie igapäevaellu!

Hea üllatus peitub detailides

Nüüd olekski võib-olla õige kirjeldada minu enda viimast kingitegemise kogemust. Usun, et arvestades emotsioone ja tagasisidet võin selle korra kohta öelda, et kingitus oli täpselt nii crazy, nii südamlik ja nii oodatud kui kingisaaja ise! Ehk siis tegemist oli üpriski personaalse lähenemisega ühele väikesele juubelile.

Minu jaoks on äärmiselt oluline, kuidas kinki presenteeritakse. Tol korral sai otsitud kokku erinevaid pilte ühistest momentidest ja seiklustest ning nendest sai suurele kastile ilusa „ümbrise“. Nii sai tavalisest pappkastist muljeid täis kingipakk.

Kink ise oli samuti vimkaga. Nimelt sai tehtud spetsiaalsed kirjadega t-särgid, pilt meie ühisest fotosessioonist, lisaks paar nipet-näpet joogi ja meigi poolist ning soovitud meigikoolitus. Kõik see oli hoolikalt pappkasti ära peidetud – kommide, šokolaadide ja paberikuhja all. Tegin kõik selleks, et üllatusmomenti suurendada – ja uskuge see õnnestus! Iga kihi alt tuli miskit uut välja ning kokkuvõttes oli kingituse avamine juba sama suur üllatusmoment kui kogu sisu kokku!

Täpselt nii crazy´lt nagu kõlab see kingitus võin ka sõbrannat ennast kirjeldada. Seega kingisaaja ja kingitus olid kui teineteise jaoks loodud!

Võta aega ja pea aru

Kingitegemine ei ole koht, kus kiirustada. Võta aega, õpi tundma kingisaajat, ammuta inspiratsiooni tähtpäevast endast ja ära liialt muretse kingi maksumuse pärast – õige kingi hind on see, mida sa endale lubada saad ja kõik 🙂

Nüüd oleks põnev lugeda, kuidas Sina oma kinkimisi planeerid? Kust oma kingid leiad või mida oluliseks pead kinkimise juures? Jaga oma kinkimise kogemusi ka meiega!

Kingikarp sildiga: Sa väärid parimat!
Foto: Helen Liinold

KOMMENTAAR (MAILI TREES):

Helen on minu silmis olnud alati oskusklik kingituste tegija. Kuidagi oskab ta mõelda kingisaaja peale nii, et tulemuseks on ideaalne kingitus.

Kui Helen kirjeldas ühte oma vahvat kinkimise kogemust, siis ka minult tuleb üks kinkimise lugu. Kunagi oli mu elukaaslasel suvepäevade oluline osa üks must ilus mootorratas. Kord läks see aga katki ja nii õnnetult, et kordategemine tundus maksvat rohkem kui asi väärt.

Sünnipäevani oli mäletamist mööda umbes 3 kuud, kui korraks mainisin tuttavate juures sõbrale, et mis oleks kui ostaks kamba peale jupi ära. Sõber ajas selle mõtte veel pöörasemaks ja vastas – mis oleks kui teeks siis juba ratta korda ka. Tegimegi.

2,5 kuud kuskil salatsesime ja tegime koostööd paljude tuttavate ja ka elukaaslase vanematega ning kamba peale tegime ratta korda ja toimetasime kokkusaamiskohta.

Tol päeval oli mul ainult üks ülesanne – pidin elukaaslase õigesse kohta toimetama. Aga… Ta ei tahtnud kodust välja minna – tuju oli sel päeval lihtsalt halb. Mina aga ei tahtnud saladust reeta. Lõpuks siiski ta usaldas mind nii palju, et jõudsime kokkusaamiskohta. Seal ootasid tema sõbrad ja terve ratas koos sõiduvarustusega. Rõõm oli näost näha – see kingitus läks täpselt õigesse kohta. Lubas, et edaspidi kuulab alati, kui ma sünnipäeva ajal kuhugi teda väga viia tahan.

Siit üks vihje kinkijatele – kuula, mida on vaja, mida saaja süda ihkab!

Jaga tekkinud mõtteid ka allpool kommentaarina! 😉

NB! Kingitegemise teemal leiad kindlasti häid ideid ja inspiratsiooni ka artiklist “Alati keeruline küsimus – mida kinkida lapsele?”.

Kui sulle oli artiklist kasu, siis näita seda. Kliki südamel!

Lisa kommentaar

See veebileht kasutab spämmi vähendamiseks Akismetit. Uuri lähemalt, kuidas sinu komentaari andmeid töödeldakse.

Shopping Cart
Scroll to Top